Trawler Tekne İmalatı

Trawler Tekne İmalatı

Trawler tekne imalatı sektöründe öncü firmamız hem üretici hem de acente olarak hizmet veren firmalardan biridir. Fethiye merkezli firmamızın ürettiği ve sahibi olduğu trawler tekneler kendi filomuzda ticari olarak gezi amaçlı sunulmaktadır. Firmamız tarafından üretilen ve sahipleri tarafından özel olarak kullanılan trawler tekneler de günümüzde Akdeniz ve Ege sularında seyir etmektedir. Uzun yıllara dayan tecrübe, dünya çapında yeteneklere sahip usta ve mühendislerimiz sayesinde firmamız trawler tekne imalatında öncü firmalardan biridir. Kullanım amacınız, aklınızdaki tasarım ve bütçeye göre firmamız hayalinizdeki trawler tekneleri gerçeğe dönüştürmektedir.

Trawler Tekne İmalatı ve Neden Trawler Tekne?

Trawler teknelerin avantajlarını belirtmeden önce trawler ne demek açıklamakta fayda vardır. Trawler, bir diğer adıyla trol teknesi, balıkçılık amacıyla üretilmiş uzun, geniş güverteli ve açık denizlerde her türlü hava koşuluna dayanıklı teknelere verilen isimdir. Bu teknelerin yaşam alanları oldukça büyüktür. Zamanla bu genişliği turizme kazandırmak isteyen yatırımcılar teknelerin gövdelerini koruyarak, iç kısımlarını yeniden tasarlayıp modernize etmişlerdir. Gezi amaçlı olarak modern mobilyalar ve ekipmanlarla donatmışlardır. Ülkemizde ise gezi veya özel kullanım amaçlı trawler tekne üretimi sıfırdan tekne üretilerek başlamıştır. Trawler tekne imalatı sektöründe firmamız bu akımı başlatan öncü firmalardan biridir.

Trawler tipi tekne modellerini diğer tekne tiplerine göre daha avantajlı ve popüler yapan en önemli unsur genişliktir. Günümüzde firmamız tarafından üretilen trawler tekneleri deniz üzerinde yüzen lüks oteller olarak tanımlayabiliriz. Deniz üzerinde devasa ve engelsiz yaşam alanları, konfor, lüks ve daha çok özel yaşam alanı isteyen yatırımcılar veya tatilciler zamanla trawler teknelere yönelmiştir. Sizler de bir turizm yatırımcısı olarak ister ticari bir trawler ya da isterseniz özel kullanım amaçlı bir trawlere sahip olmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Trawler tekneler alt, ana ve üst güverte olarak üç katın üst üste eklenmesiyle inşa edilmektedir. Her güverte geniş yaşam alanlarına sahiptir. Kabinler genelde alt ve ana güvertede bulunur. Üst güverte ise şezlonglar, oturma grupları ve bar kısmıyla ayrı bir yaşam alanı oluşturur. Ana güverte kıç tarafında büyük yemek masaları ve oturma grupları yer alır. Ana güvertede bulunan salon ise bambaşka bir yaşam alanı oluşturur. Kabin genişlikleri ve konforu lüks bir otel odasından farksızdır. Yakıt ve temiz su depoları çok büyüktür ve ikmalsiz uzun seyir imkanı sunarlar. Büyük mutfakları sayesinde çok fazla kumanya stoklama kapasitesine sahiptirler. Kısacası trawler tekneler her noktasında genişlik ve konfor sunarlar. Bu nedenle trawler tekne imalatı günümüzde çok daha hızlanmıştır.

Trawler Tekne İmalatı Sürecinde Dikkat Edilecek Hususlar

Trawler teknenin özel mi ticari amaçla mı yapılacağına karar vermek önemlidir. Özel bir trawler tekne yatırımcının zevklerine göre yapılmaktadır. Ama bu kişisel tercihler teknenin ileriki zamanda sahibi tarafından satılmasına engel olmamalıdır. Ayrıca özel tekne sahibi ilerde teknesini ticariye çevirebilir ve müşterilerin zevkine sunabilir. Yani özelden ticariye geçen bir teknenin tasarımı turizm sektörü taleplerine de cevap verebilecek halde olmalıdır. Ticari trawler tekne üretiminde ise sektörün ve tatilcilerin eğilimleri dikkate alınmalıdır. Tekneyi ticariye çevirmek için bazı harçların ve ticari belge masraflarının olacağını bilmek gerekir. Fakat ticari trawler teknelerin kazançları yanında bu masraflar çok cüzi kalmaktadır. Trawler tekne imalatı sürecinde dikkat edilecek diğer üç konu ise tekne boyu, kabin sayısı ve elektronik donanım seçimidir. Kabin sayısı arttıkça tekne boyu, tekne boyu arttıkça malzeme, malzeme arttıkça da üretim maliyeti artmaktadır.

trawler tekne imalatı
trawler tekne imalatı

Günümüzde trawler tekneler genelde 15-30 metre arasında üretilmektedir. Kabin sayıları 2-6 arasında değişmektedir. Bugün 30 metre 6 kabin bir trawler teknenin haftalık kiralama ücreti 40.000 € civarındadır. Karar verilen gövde için kaç beygirlik bir motor seçileceği, hangi elektronik donanımların olacağı iyi belirlenmelidir. Teknenizi konforunuzu düşünerek özel elektronik ekipmanlarla donatabilirsiniz. Fakat teknenin sınıfı gereği kanunen bulundurması gereken elektronik cihazların da olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin trawler teknenizin üst güvertesine jet ski için vinç yaptırmak tercih sebebidir. Fakat GPS, VHF gibi birçok donanımı bulundurmak kanunen şarttır.

Trawler tekne imalatı sürecinde tersane seçimi büyük önem kazanmaktadır. Firma olarak üretim merkezimiz Fethiye’dir. Örneğin epoksi yapıştırıcıların kuruması için üretim yapılacak hangarın ısıtma sistemi olması gerekir. Ege ve Akdeniz sıcak iklime sahip olduğu için tekne üretiminde ideal yerler haline gelmiştir. Malzeme tedariğinin kolay olması için üretim yeri ulaşım açısından sorunsuz olmalıdır. Materyal seçimi ise diğer bir önemli konudur. Ülkemizde trawler tekneler genelde çelik saç, ahşap, kompozit ve alüminyum gibi malzemelerden inşa edilmektedir. Firmamız tarafında üretilen trawler teknelerin kalitesi seri üretim bir marka tekneden farksızdır. Tekne üretiminde işçilik ve malzemeden kısmak yapılacak en büyük hata olacaktır. Unutmayın ki ucuz malzemenin ömrü kısa olur. Kalitesiz tekne üretim aşamasında kazançlı olduğunuzu düşünürken bakım zamanı geldiğinde ne kadar büyük kayıplar verdiğinizi görebilirsiniz. Üretilen trawler tekne en az 5 yıl ağır bakıma ihtiyaç duymaması gerekir.

Sonuç Olarak

Trawler tekne imalatı sürecinde karar verme, projelendirme, üretim ve teslimat aşamalarında uzman ekibimiz ve gerekli sözleşmelerle profesyonel olarak hizmetinizdeyiz. Trawler teknenin eskiz çizimlerinden, oldukça gösterişli bir yüzer trawler tekne haline gelebilme süreci yaklaşık 1-2 yıl sürmektedir. Üretim boyunca yoğun çalışma ve titizlik gerektiren tüm aşamalar endüstriyel tasarımcı, iç mimar ve gemi inşaat mühendislerimizin ortak çalışmalarıyla gerçekleşmektedir. Firma olarak hayalinizdeki trawler tekneyi deniz üzerindeki güzelliğine kavuşturmak ve sizlerin yüzündeki mutluluğu görmek en büyük hayalimizdir. Fethiye kiralık trawler tekne için sayfamıza bakabilirsiniz.